Jakie powinny być warunki w dobrej piwnicy na wino?

Bez względu na lokalizację, aby przechowywać wino w odpowiednich warunkach trzeba przestrzegać kilku kluczowych zasad.

Jakie powinny być warunki w dobrej piwnicy na wino?

Temperatura, wilgotność i oświetlenie w piwnicy na wino.

Zacznijmy od temperatury, która powinna być stała. Najgorszą rzeczą jaką możemy zaserwować naszemu winu to gwałtowne zmiany temperatury. Oczywiście temperatura może ulegać zmianie, zwłaszcza przy zmianie pór roku, jednak zmiany te muszą być powolne. Idealna temperatura to około 12°C. Nie powinno doprowadzić się do tego, żeby spadła poniżej 7°C lub przekroczyła 20°C.

Piwnica powinna być dobrze wentylowana i wietrzona, aby zapobiec rozwojowi nadmiernej ilości pleśni. Wzorowy poziom wilgotności to pomiędzy 70% a 80%. Korki w butelkach nie mogą wyschnąć. Do tego wszystkiego dochodzi też kwestia oświetlenia. W piwnicy powinno być ciemno, natomiast światło włączamy tylko wtedy kiedy potrzeba. Oświetlenie powinno być delikatne, aby nie narażać wina na szkodliwe zbyt mocne promienie.

Ważne czynniki związane z przechowywaniem wina.

Bardzo ważną kwestią są też inne przechowywane w piwnicy przedmioty i wydzielane przez nie zapachy. Wszelkie obce zapachy po dłuższym oddziaływaniu po prostu przenikną do wina. Unikajmy więc trzymania w tym pomieszczeniu paliwa, farb, środków chemicznych a nawet warzyw! Zadbajmy też o to aby nie narażać naszych butelek na silne wstrząsy podczas różnych prac w budynku. Nie lokujmy piwnicy w pobliżu ruchliwej drogi czy torów kolejowych.

Pozostałe kwestie to już tak na prawdę indywidualne preferencje związane z potrzebami i zasobnością portfela. Musimy dostosować wielkość piwnicy, wybrać lokalizację (podziemia domu, garaż, piwnica w bloku, specjalny budynek), zadbać o półki, regały lub inne rozwiązanie, które zapewni miejsce do leżakowania. Ważne żeby butelki były poukładane w pozycji leżącej.

Zadbajmy o to żeby w piwnicy znajdował się termometr i higrometr, aby mieć temperaturę i wilgotność pod kontrolą. Nie przechowujmy też nic w kartonach, które z czasem po prostu gniją.

Po spełnieniu wszystkich powyższych zasad, możemy już nie martwić się o to czy nasza kolekcja win starzeje się w dobrych warunkach.