20 sierpnia 2013

Historia winnicy

W roku 2004 Lidia i Marek Nowińscy zrealizowali jedno ze swoich marzeń i założyli w Przysiekach koło Jasła swoją pierwszą winnicę. Winnice polskie zaczęły wtedy przeżywać czas renesansu. Właściciele zachwycili się winiarstwem kilkanaście lat temu na Węgrzech. To tam nauczyli się szacunku do wina i podziwu dla winiarzy. Nazwa "Dwie Granice" wzięła się z położenia winnicy na granicy dwóch wsi – Przysiek i Trzcinicy. Lidia i Marek Nowińscy mieszkają w Warszawie, ale podjęli decyzję o budowie domu w Przysiekach, gdzie sięgają rodzinne korzenie Pani Lidii. Po zaprojektowaniu winnicy i doborze odmian winogron, właściciele zaczęli swoją winiarską działalność. Pierwsze zbiory odbyły się w roku 2006 i od tego czasu odbywają się regularnie. Państwo Nowińscy bardzo poważnie podchodzą do winiarskiego biznesu i 18go czerwca 2011 roku zaczęli budowę budynku winiarni, zapewniającej warunki winifikacji dla 6 hektarowej winnicy.

Winnice w Polsce - Winnica Dwie Granice

W chwili obecnej owocująca część winnicy w Przysiekach ma powierzchnię 1,20 hektara, a ogólne 1,80 hektara. Prowadzonych jest na niej około 7500 krzewów winorośli. Możemy tu znaleźć około 15 różnych odmian winogron. Uprawiane odmiany winogron na wina białe to między innymi: Aurora, Bianca, Johanniter, Hibernal, Seyval Blanc, Muskat Odeski i Jutrzenka. Z najpopularniejszych odmian na wina czerwone natomiast: Rondo, Regent, Leon Millot, Marechal Foch, Cabernet Cortis. Są to odmiany, które najczęściej wypełniają polskie winnice.

W 2012 roku miały miejsce nowe nasadzenia, na drugiej winnicy znajdującej się w Bączalu Górnym (gmina Skołyszyn). Jest to winnica o powierzchni 4,20 hektarów, owocująca część wynosi na dzień dzisiejszy 60 arów.

Można więc powiedzieć, że łączna powierzchnia winnic "Winnicy Nowińskich Dwie Granice" wynosi 6 ha, jednak nie cała powierzchnia jest jeszcze owocująca.

Polska winnica Dwie Granice

18-go czerwca 2011 roku rozpoczęła się budowa dużej inwestycji jaką jest budynek winiarni z pełną częścią przetwórczą i piwnicą. W budynku jest też sklep firmowy i sala degustacyjna.

Podczas Degustacji Goście oprowadzani są po piwnicy gdzie przechowywane i produkowane jest nasze wino. Daje to możliwość zobaczenia całego sprzętu z bliska, poczucia "klimatu" piwnicy i oczywiście spróbowania wina. Wszystkiemu towarzyszą pytania do prowadzących i dyskusje na tematy nie tylko winiarskie.

Pod koniec sierpnia 2013 roku, po wielu staraniach Winnica Nowińskich "Dwie Granice" otrzymała akcyzę. Od września 2013 roku wystartował nasz sklep z winem. Kupowanie wina jest możliwe od poniedziałku do soboty w godzinach 12-17. Dodatkowo sklep otwierany jest dla Gości po każdej degustacji.

W pobliżu winnicy znajdują się atrakcje turystyczne. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja jest pierwszą z nich. Jest to cały kompleks muzealny położony w Trzcinicy, koło Jasła. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi. Dokonano w nim odkryć archeologicznych datowanych na epokę brązu i wczesne średniowiecze.

Inną atrakcją jest Kościół pod wezwaniem świętej Doroty w Trzcinicy. Pochodzi z okresu XV wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków europejskiego budownictwa sakralnego. Wystrój utrzymany jest w stylu Renesansu. W Kościele znajdują się wczesnobarokowe organy, jedne z nielicznych w południowej Polsce.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na nasz profil na Facebooku:
www.facebook.com/winnicadwiegranice