Wpływ wina na zdrowie

Jaki wpływ ma nasz organizm ma wino? Wino w odróżnieniu od innych rodzajów alkoholi jest kojarzone z korzystnym wpływem na zdrowie. Zacznijmy od właściwości czerwonego wina, które uznawane jest za to zdrowsze. Jednak i po białe wino warto sięgnąć o czym również napiszemy.

Wpływ wina na zdrowie

Czy czerwone wino jest zdrowe?

Regularne spożywanie czerwonego wina w małych ilościach (ok. 125-250 ml dziennie) powoduje efekt ochronny i zapobiega rozwojowi wielu chorób sercowo-naczyniowych. Składnikiem wina, który odpowiada za taki efekt jest resweratrol, czyli silny przeciwutleniacz z grupy polifenoli. Czerwone wino może przyczyniać się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi. W przypadku osób z cukrzycą typu 2 trunek ten może powodować redukcję rozkurczowego ciśnienia krwi. Czerwone wino łagodzi również stany zapalne w naczyniach krwionośnych.

Należy pamiętać, że zdrowszym rozwiązaniem będzie wino wytrawne a nie słodkie ze względu na mniejszą zawartość cukru.

Podczas diety nie trzeba odmawiać sobie kieliszka czerwonego wina na spotkaniach towarzyskich, wręcz przeciwnie! Wino pomaga spalać tkankę tłuszczową oraz pobudza metabolizm. Dzięki temu szybciej zobaczymy efekty naszej diety. Dodatkowo czerwone wino przyczynia się do poprawy pamięci i koncentracji oraz redukuje ryzyko zachorowania na Alzheimera. Wino skutecznie pobudza pracę tarczycy, trzustki, nadnerczy oraz gruczołów płciowych. Trzeba również wiedzieć, że regularnie pijąc niewielkie ilości czerwonego wina, jesteśmy w stanie zredukować ryzyko zachorowania na zaćmę aż o połowę.

Czy białe wino jest zdrowe?

A jaki jest wpływ białego wina na zdrowie? Przede wszystkim zwiększa odporność, skutecznie dezynfekuje, łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza ryzyko chorób serca i wzmacnia kości.Wino zatem można uznać za wartościowy trunek. Należy jednak pamiętać, że jest to alkohol i trzeba spożywać go w odpowiednich ilościach aby przyniósł korzystny efekt. Abstynent nie musi sięgać po wino żeby osiągnąć korzystne efekty wspomniane powyżej, bo może je zastąpić innymi składnikami diety. Jeżeli jednak decydujemy się na spożycie alkoholu, to na pewno najlepiej wybrać wino.